EEPROM 5.5V 2K (128x16)
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Memory Size : | 2 Kbit | Organization : | 128 x 16 |
| Data Retention : | 40 Years (Min) | Maximum Clock Frequency : | 2 MHz |
| Maximum Operating Current : | 2 mA | Operating Supply Voltage : | 3.3 V, 5 V |
| Maximum Operating Temperature : | + 85 C | Mounting Style : | SMD/SMT |
| Package / Case : | SO N |
| Technical/Catalog Information | M93S56-WMN6T |
| Vendor | STMicroelectronics |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Memory Type | EEPROM |
| Memory Size | 2K (128 x 16) |
| Speed | 2MHz |
| Interface | Microwire, 3-Wire Serial |
| Package / Case | 8-SOIC (3.9mm Width) |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Voltage - Supply | 2.5 V ~ 5.5 V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Format - Memory | EEPROMs - Serial |
| Lead Free Status | Contains Lead |
| RoHS Status | RoHS Non-Compliant |
| Other Names | M93S56 WMN6T M93S56WMN6T 497 1943 2 ND 49719432ND 497-1943-2 |