FAN 115VAC 70X25MM 28/29CFM
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
US $3.07 - 3.07 / Piece
Industrial Temperature Sensors 10kOhms see data sheet for tolerance
US $2.18 - 2.18 / Piece
Industrial Temperature Sensors 10kOhms see data sheet for tolerance
| Series: | MA | Manufacturer: | Sunon Fans | ||
| Air Flow: | 29.0 CFM (0.821m³/min) | Bearing Type: | Vapo-Bearing? | ||
| Fan Type: | Tubeaxial | Features: | - | ||
| Noise: | 31 dB(A) | Breakdown Voltage : | 25.4 V | ||
| Power (Watts): | 3.7W | RPM: | 3900 RPM | ||
| Size / Dimension: | Square - 70mm L x 70mm H x 25mm W | Static Pressure: | 0.180 in H2O (45.0 Pa) | ||
| Termination: | 2 Wire Leads | Voltage - Rated: | 115VAC |
| Technical/Catalog Information | MA1072-HVL.GN |
| Vendor | Sunon Fans |
| Category | Fans, Thermal Management |
| Air Flow | 29.0 CFM (0.82m³/min) |
| Bearing Type | Vapo-Bearing? |
| Fan Type | Tubeaxial |
| Noise | 31 dB(A) |
| Power (Watts) | 3.7W |
| Size / Dimension | Square - 70mm L x 70mm H x 25mm W |
| Static Pressure | 0.180 in H2O (45.0 Pa) |
| Termination | 2 Wire Leads |
| Voltage Rating | 115VAC |
| RPM | 3900 RPM |
| Weight | 0.190 lb (86.18g) |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MA1072 HVL GN MA1072HVLGN 259 1431 ND 2591431ND 259-1431 |