DIODE SWITCH 80V 100MA SSSMINI
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Series: | - | Manufacturer: | Panasonic Electronic Components - Semiconductor Products | ||
| Diode Type: | Standard | Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 80V | ||
| Current - Average Rectified (Io): | 100mA (DC) | Current - Average Rectified (Io) (per Diode): | - | ||
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1.2V @ 100mA | Speed: | Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed | ||
| Reverse Recovery Time (trr): | 3ns | Current - Reverse Leakage @ Vr: | 100nA @ 75V | ||
| Capacitance @ Vr, F: | 2pF @ 0V, 1MHz | Package / Case : | SOT343 | ||
| Diode Configuration: | - | Mounting Type: | Surface Mount | ||
| Package / Case: | 2-SMD, Flat Lead | Supplier Device Package: | SSSMini2-F3 |
| Technical/Catalog Information | MA271110GL |
| Vendor | Panasonic - SSG (VA) |
| Category | Discrete Semiconductor Products |
| Diode Type | Standard |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 80V |
| Current - Average Rectified (Io) | 100mA (DC) |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 100mA |
| Reverse Recovery Time (trr) | 3ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100nA @ 75V |
| Speed | Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SSS Mini 2P |
| Packaging | Digi-Reel? |
| Capacitance @ Vr, F | 2pF @ 0V, 1MHz |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MA271110GL MA271110GL MA271110GLDKR ND MA271110GLDKRND MA271110GLDKR |