DIODE SCHOTTKY 30V 100MA SSMINI
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Series: | - | Manufacturer: | Panasonic Electronic Components - Semiconductor Products | ||
| Frequency : | 24 GHz | Diode Type: | Schottky | ||
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 30V | Current - Average Rectified (Io): | 100mA | ||
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode): | - | Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 420mV @ 100mA | ||
| Speed: | Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed | Reverse Recovery Time (trr): | 1ns | ||
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 120µA @ 30V | Capacitance @ Vr, F: | - | ||
| Diode Configuration: | - | Mounting Type: | Surface Mount | ||
| Package / Case: | SC-79, SOD-523 | Supplier Device Package: | SSMini2-F4 |
| Technical/Catalog Information | MA2SD290GL |
| Vendor | Panasonic - SSG (VA) |
| Category | Discrete Semiconductor Products |
| Diode Type | Schottky |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 30V |
| Current - Average Rectified (Io) | 100mA |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 420mV @ 100mA |
| Reverse Recovery Time (trr) | 1ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 120A @ 30V |
| Speed | Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SS Mini 2P |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Capacitance @ Vr, F | - |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MA2SD290GL MA2SD290GL MA2SD290GLCT ND MA2SD290GLCTND MA2SD290GLCT |