DIODE SWITCH 80V 65MA SSMINI
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Series: | - | Manufacturer: | Panasonic Electronic Components - Semiconductor Products | ||
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1.2V @ 100mA | Current - Reverse Leakage @ Vr: | 100nA @ 75V | ||
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode): | 100mA (DC) | Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 80V | ||
| Reverse Recovery Time (trr): | 3ns | Diode Type: | Standard | ||
| Speed: | Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed | Diode Configuration: | 1 Pair Series Connection | ||
| Mounting Type: | Surface Mount | Package / Case: | SC-89, SOT-490 | ||
| Package / Case : | PLD-1.5 | Supplier Device Package: | SSMini3-F3 |
| Technical/Catalog Information | MA3S1370GL |
| Vendor | Panasonic - SSG |
| Category | Discrete Semiconductor Products |
| Diode Type | Standard |
| Diode Configuration | 1 Pair Series Connection |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 80V |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 100mA (DC) |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 100mA |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100nA @ 75V |
| Reverse Recovery Time (trr) | 3ns |
| Speed | Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SS Mini 3P |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MA3S1370GL MA3S1370GL MA3S1370GLTR ND MA3S1370GLTRND MA3S1370GLTR |