DIODE SCHOTTKY 15V 1.0A MINI-3P
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Series: | - | Manufacturer: | Panasonic Electronic Components - Semiconductor Products | ||
| Diode Type: | Schottky | Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 15V | ||
| Current - Average Rectified (Io): | 1A | Current - Average Rectified (Io) (per Diode): | - | ||
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 400mV @ 1A | Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) | ||
| Reverse Recovery Time (trr): | 12ns | Current - Reverse Leakage @ Vr: | 1.5mA @ 6V | ||
| Capacitance @ Vr, F: | 180pF @ 0V, 1MHz | Package / Case : | SOT343 | ||
| Diode Configuration: | - | Mounting Type: | Surface Mount | ||
| Package / Case: | TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | Supplier Device Package: | Mini3-G1 |
| Technical/Catalog Information | MA3XD2100L |
| Vendor | Panasonic - SSG (VA) |
| Category | Discrete Semiconductor Products |
| Diode Type | Schottky |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 15V |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 400mV @ 1A |
| Reverse Recovery Time (trr) | 12ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1.5mA @ 6V |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | Mini 3P |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Capacitance @ Vr, F | 180pF @ 0V, 1MHz |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MA3XD2100L MA3XD2100L MA3XD2100LCT ND MA3XD2100LCTND MA3XD2100LCT |