MAP40-1005
Linear and Switching Power Supplies Open Frame 40W (5V)
product image
MAP40-1005 Picture
SeekIC No. : 002760726 Detail
MAP40-1005: Linear and Switching Power Supplies Open Frame 40W (5V)
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MAP40-1005
Mfg:
Power-One
  • Qty
  • 0~19
Quick Details
Product : Switching Supplies Commercial/Medical : Commercial
Output Power Rating : 40 W Input Voltage : 85 VAC to 264 VAC
Number of Outputs : 1 Output Voltage (Channel 1) : 5 VDC
Output Current (Channel 1) : 8 A Mounting Style : Chassis
Dimensions : 5 in L x 3 in W
Description
Output Voltage (Channel 2) :
Output Current (Channel 2) :
Output Voltage (Channel 3) :
Output Current (Channel 3) :
Product : Switching Supplies
Number of Outputs : 1
Mounting Style : Chassis
Dimensions : 5 in L x 3 in W
Commercial/Medical : Commercial
Output Voltage (Channel 1) : 5 VDC
Input Voltage : 85 VAC to 264 VAC
Output Current (Channel 1) : 8 A
Output Power Rating : 40 W
Parameters:
Technical/Catalog InformationMAP40-1005
VendorPower-One
CategoryPower Supplies
Number of Outputs1
Power (Watts)40W
Voltage - Output5V
Voltage - Input90 ~ 264VAC
Power Supply TypeSwitching (Open Frame)
1st Output5.0 VDC @ 20A