ADC (A/D Converters)
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Number of Converters : | 1 | Number of ADC Inputs : | 8 |
| Conversion Rate : | 200 KSPs | Resolution : | 16 bit |
| Input Type : | Single Ended | Interface Type : | QSPI, Serial (SPI, Microwire) |
| SNR : | 88.5 dB | Voltage Reference : | 4.096 V |
| Supply Voltage - Max : | 6 V | Supply Voltage - Min : | - 0.3 V |
| Maximum Power Dissipation : | 762 mW |
| Technical/Catalog Information | MAX1168CCEG+T |
| Vendor | Maxim |
| Category | ICs, Integrated Circuits, Semiconductors |
| Mounting Type | Surface (SMD, SMT) |
| Package Name | 24-QSOP |
| Resolution (Bits) | 16 b [Nom] |
| Sampling Rate | 200.000 ksps [Max] |
| Number of Converters | 1 [Nom] |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Interface(s) | SPI/Microwire |
| Interface(s) | QSPI? |
| Number of Inputs and Type | 4 Differential, Bipolar |
| Number of Inputs and Type | 4 Differential, Unipolar |
| Number of Inputs and Type | 8 Single-Ended, Bipolar |
| Number of Inputs and Type | 8 Single-Ended, Unipolar |
| Power Dissipation | 762.000 mW [Max] |
| Operating Temperature | 0 °C [Min] |
| Operating Temperature | 70 °C [Max] |
| Packaging | Tape & Reel, 13" |
| Single Supply Voltage Typical | 5V |
| Special Features | Track/Hold |
| Technology | SAR |
| DNL (max)(±LSB) | 2.000 [Nom] |
| INL [max] (±LSB) | 6.000 [Nom] |
| Temperature Grade | Commercial |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX1168CCEG+T MAX1168CCEG+T |