ADC (A/D Converters)
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Number of Converters : | 2 | Number of ADC Inputs : | 2 | ||
| Architecture : | Pipelined | Conversion Rate : | 170 MSPs | ||
| Resolution : | 12 bit | Input Type : | Voltage | ||
| Interface Type : | LVDS | SNR : | 67.7 dB | ||
| Voltage Reference : | Internal, External | Supply Voltage - Max : | 1.89 V | ||
| Supply Voltage - Min : | 1.71 V | Maximum Power Dissipation : | 1.64 mW | ||
| Maximum Operating Temperature : | + 85 C | Package / Case : | TQFP-100 |
| Technical/Catalog Information | MAX1218ECQ+D |
| Vendor | Maxim |
| Category | ICs, Integrated Circuits, Semiconductors |
| Mounting Type | Surface (SMD, SMT) |
| Package Name | 100-TQFP |
| Resolution (Bits) | 12 b [Nom] |
| Sampling Rate | 170.000 Msps [Max] |
| Number of Converters | 2 [Nom] |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Interface(s) | LVDS |
| Number of Inputs and Type | 2 Differential, Bipolar |
| Number of Inputs and Type | 2 Differential, Unipolar |
| Number of Inputs and Type | 4 Single-Ended, Bipolar |
| Number of Inputs and Type | 4 Single-Ended, Unipolar |
| Power Dissipation | 2.963 W [Max] |
| Operating Temperature | -40 °C [Min] |
| Operating Temperature | 85 °C [Max] |
| Packaging | Tube |
| Single Supply Voltage Typical | 1.8V |
| Technology | Pipeline |
| DNL (max)(±LSB) | 1.000 [Nom] |
| INL [max] (±LSB) | 2.000 [Nom] |
| Temperature Grade | Industrial |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX1218ECQ+D MAX1218ECQ+D |