IC ADC 15BIT 100MSPS 56-TQFN
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Technical/Catalog Information | MAX1430ETN+TD |
| Vendor | Maxim |
| Category | ICs, Integrated Circuits, Semiconductors |
| Mounting Type | Surface (SMD, SMT) |
| Package Name | 56-TQFN |
| Resolution (Bits) | 15 b [Nom] |
| Sampling Rate | 100.000 Msps [Max] |
| Number of Converters | 1 [Nom] |
| Voltage Supply Source | Analog and Digital |
| Interface(s) | Parallel |
| Number of Inputs and Type | 1 Differential, Bipolar |
| Power Dissipation | 2.095 W [Max] |
| Operating Temperature | -40 °C [Min] |
| Operating Temperature | 85 °C [Max] |
| Packaging | Tape & Reel, 13" |
| Special Features | Track/Hold |
| Analog Supply Voltage | 5.000 V [Typ] |
| Digital Voltage | 3.000 V [Typ] |
| Technology | Pipeline |
| DNL (max)(±LSB) | 0.400 [Nom] |
| INL [max] (±LSB) | 1.500 [Nom] |
| Temperature Grade | Industrial |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX1430ETN+TD MAX1430ETN+TD |