RF Receiver 315MHz Low-Power 3V Superheterodyne Rcvr
MAX1470EUI+T: RF Receiver 315MHz Low-Power 3V Superheterodyne Rcvr
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Type : | Receiver | Package / Case : | TSSOP-28 |
| Operating Frequency : | 500 MHz | Operating Supply Voltage : | 3.3 V |
| Packaging : | Reel |
| Technical/Catalog Information | MAX1470EUI+T |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | RF and RFID |
| Applications | ISM, Garage Door Openers, RKE |
| Current - Receiving | 5.5mA |
| Features | - |
| Data Rate - Maximum | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Package / Case | 28-TSSOP |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Sensitivity | -115dBm |
| Modulation or Protocol | ASK |
| Voltage - Supply | 3 V ~ 3.6 V |
| Frequency | 315MHz |
| Memory Size | - |
| Data Interface | PCB, Surface Mount |
| Antenna Connector | PCB, Surface Mount |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX1470EUI+T MAX1470EUI+T |