DC/DC Switching Controllers Dual-Out Buck Ctlr w/Track/Sequence
MAX15002ATL+T: DC/DC Switching Controllers Dual-Out Buck Ctlr w/Track/Sequence
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Input Voltage : | 5.5 V to 23 V | Switching Frequency : | 2200 KHz | ||
| Output Voltage : | 4.9 V to 5.2 V | Number of Outputs : | 2 | ||
| Maximum Operating Temperature : | + 125 C | Mounting Style : | SMD/SMT |
| Technical/Catalog Information | MAX15002ATL+T |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Type | Step-Down (Buck) |
| Number of Outputs | 2 |
| Voltage - Input | 5.5 ~ 23 V |
| Voltage - Output | 0.6 ~ 19.55 V |
| Current - Output | 15A |
| Power - Output | 2.96W |
| Package / Case | 40-TQFN Exposed Pad |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Internal Switch(s) | No |
| Synchronous | Yes |
| Rds (On) | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Frequency - Switching | 200kHz ~ 2.2MHz |
| Drawing Number | 175; 21-0141; TL; 40 |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX15002ATL+T MAX15002ATL+T |