Linear Regulators - Standard 40V Ultra-Low Quiescent-Current
MAX15007BATT+T: Linear Regulators - Standard 40V Ultra-Low Quiescent-Current
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Technical/Catalog Information | MAX15007BATT+T |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Regulator Type | Single Output |
| Package / Case | 6-TDFN Exposed Pad |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Regulator Topology | Positive Fixed |
| Current - Output | 50mA |
| Voltage - Output | 5V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Voltage - Input | 4 ~ 40 V |
| Number of Regulators | 1 |
| Current - Limit (Min) | 80mA |
| Current Short Circuit (Isc) | - |
| Drawing Number | 175; 21-0137; TT; 6 |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX15007BATT+T MAX15007BATT+T |