DC/DC Switching Controllers 4.5-28V Synchronous Buck Controller
MAX15026BETD+T: DC/DC Switching Controllers 4.5-28V Synchronous Buck Controller
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Technical/Catalog Information | MAX15026BETD+T |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Type | Step-Down (Buck) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Input | 4.5 ~ 28 V |
| Voltage - Output | 0.6 ~ 23.8 V |
| Current - Output | 25A |
| Power - Output | 1.95W |
| Package / Case | 14-TDFN Exposed Pad |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Internal Switch(s) | No |
| Synchronous | Yes |
| Rds (On) | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Frequency - Switching | 200kHz ~ 2MHz |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX15026BETD+T MAX15026BETD+T |