DC/DC Switching Converters 80V 300mW Boost Conv/Current Mtr
MAX15031ATE+T: DC/DC Switching Converters 80V 300mW Boost Conv/Current Mtr
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Technical/Catalog Information | MAX15031ATE+T |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Package / Case | 16-TQFN-EP |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Type | * |
| Voltage - Input | 2.7 ~ 11 V |
| Voltage - Output | 3.7 ~ 76 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Applications | Converter Current Monitor, APD Bias Applications |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Drawing Number | 175; 21-0139; TE; 16 |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX15031ATE+T MAX15031ATE+T |