Voltage Mode PWM Controllers 15A Step-Down Reg w/Internal Switch
MAX15035ETL+T: Voltage Mode PWM Controllers 15A Step-Down Reg w/Internal Switch
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Packaging : | Reel |
| Technical/Catalog Information | MAX15035ETL+T |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Type | Step-Down (Buck) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Input | 4.5 ~ 26 V |
| Voltage - Output | 1.05V, 1.5V |
| Current - Output | 15A |
| Power - Output | 2.16W |
| Package / Case | 40-TQFN Exposed Pad |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Internal Switch(s) | Yes |
| Synchronous | Yes |
| Rds (On) | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Frequency - Switching | - |
| Drawing Number | 175; 21-0141; TL; 40 |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX15035ETL+T MAX15035ETL+T |