Voltage Mode PWM Controllers Dual-Phase Quick-PWM Controller
MAX1544ETL+T: Voltage Mode PWM Controllers Dual-Phase Quick-PWM Controller
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Packaging : | Reel |
| Technical/Catalog Information | MAX1544ETL+T |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Package / Case | 40-TQFN Exposed Pad |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Type | * |
| Voltage - Input | 2 ~ 28 V |
| Voltage - Output | 0.68 ~ 1.55 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Applications | Controller, AMD Hammer CPU Power Supplies |
| Operating Temperature | -40°C ~ 100°C |
| Drawing Number | 175; 21-0141; TL; 40 |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX1544ETL+T MAX1544ETL+T |