Battery Management Dual USB/AC 1-Cell Li+ Battery Charger
MAX1551EZK+T: Battery Management Dual USB/AC 1-Cell Li+ Battery Charger
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Battery Type : | Li-Ion, Li-Poly | Operating Supply Voltage : | 3 V to 7 V | ||
| Maximum Operating Temperature : | + 85 C | Minimum Operating Temperature : | - 40 C | ||
| Package / Case : | SOT-23-5 | Packaging : | Reel |
| Technical/Catalog Information | MAX1551EZK+T |
| Vendor | Maxim |
| Category | ICs, Integrated Circuits, Semiconductors |
| Mounting Type | Surface (SMD, SMT) |
| Package Name | SOT-23-5 |
| Function | Charge Management |
| Battery Type | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Supply Voltage | 3.70 V [Min] |
| Supply Voltage | 7.00 V [Max] |
| Operating Temperature | -40 °C [Min] |
| Operating Temperature | 85 °C [Max] |
| Packaging | Tape & Reel |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX1551EZK+T MAX1551EZK+T |