LED Lighting Drivers 1.2A White LED Charge Pump
MAX1577ZETA+T: LED Lighting Drivers 1.2A White LED Charge Pump
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Technical/Catalog Information | MAX1577ZETA+T |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Package / Case | 8-TDFN Exposed Pad |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Current - Output / Channel | 800mA |
| Number of Outputs | 1 |
| Type | Backlight, Flash, Movie |
| Voltage - Supply | 2.7 V ~ 5.5 V |
| Voltage - Output | 5.1V |
| Topology | Switched Capacitor (Charge Pump) |
| Frequency | 1MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Efficiency | 92% |
| Drawing Number | 175; 21-0137; TA; 8 |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX1577ZETA+T MAX1577ZETA+T |