DC/DC Switching Converters
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Input Voltage MAX : | 1.65 V | Output Voltage : | 2 V to 5.2 V | ||
| Output Current : | 0.02 A | Number of Outputs : | 1 | ||
| Maximum Operating Temperature : | + 85 C | Mounting Style : | SMD/SMT |
| Technical/Catalog Information | MAX1643EUA-T |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Type | Boost |
| Number of Outputs | 1 - Single |
| Voltage - Input | 0.7 ~ 1.65V |
| Voltage - Output | 2 ~ 5.2V |
| Current - Output | 20mA |
| Output Power | 330mW |
| Package / Case | 8-MAX |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Internal Switch(s) | Yes |
| Lead Free Status | Contains Lead |
| RoHS Status | RoHS Non-Compliant |
| Other Names | MAX1643EUA T MAX1643EUAT |