LED Lighting Drivers 8Ch w/Switch-Mode Boost & SEPIC Ctlr
MAX16809ATU+T: LED Lighting Drivers 8Ch w/Switch-Mode Boost & SEPIC Ctlr
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Input Voltage : | 3 V to 5.5 V | Maximum Supply Current : | 5 mA |
| Maximum Operating Temperature : | + 125 C | Mounting Style : | SMD/SMT |
| Package / Case : | TQFN-38 |
| Technical/Catalog Information | MAX16809ATU+T |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Package / Case | 38-TQFN Exposed Pad |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Current - Output / Channel | 55mA |
| Number of Outputs | 16 |
| Type | Backlight, White LED, RGB (Serial Interface) |
| Voltage - Supply | 8 V ~ 26.5 V |
| Voltage - Output | 36V |
| Topology | Boost, Flyback, SEPIC |
| Frequency | 1MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Efficiency | - |
| Drawing Number | 175; 21-0172; TU; 38 |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX16809ATU+T MAX16809ATU+T |