IC LED DRVR HV 3CH 16-TSSOP
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Technical/Catalog Information | MAX16824EUE+T |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Package / Case | 16-TSSOP Exposed Pad, 16-eTSSOP, 16-HTSSOP |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Current - Output / Channel | 150mA |
| Number of Outputs | 3 |
| Type | HBLED Driver |
| Voltage - Supply | 6.5 V ~ 28 V |
| Voltage - Output | 36V |
| Topology | Smart |
| Frequency | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Efficiency | - |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX16824EUE+T MAX16824EUE+T |