LED Lighting Drivers 350mA Adj Linear HB
MAX16835ATE+T: LED Lighting Drivers 350mA Adj Linear HB
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Input Voltage : | 6.5 V to 40 V | Maximum Operating Temperature : | + 125 C |
| Mounting Style : | SMD/SMT |
| Technical/Catalog Information | MAX16835ATE+T |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Package / Case | 16-TQFN Exposed Pad |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Current - Output / Channel | 350mA |
| Number of Outputs | 1 |
| Type | HBLED Driver |
| Voltage - Supply | 6.5 V ~ 40 V |
| Voltage - Output | 4.85 ~ 5.20 V |
| Topology | Smart |
| Frequency | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Efficiency | - |
| Drawing Number | 175; 21-0140; TE; 16 |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX16835ATE+T MAX16835ATE+T |