Power Switch ICs - USB USB Current-Limited Switch w/Fault Blank
MAX1694EUB+: Power Switch ICs - USB USB Current-Limited Switch w/Fault Blank
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Supply Voltage - Min : | 2.7 V | Supply Voltage - Max : | 5.5 V | ||
| Maximum Operating Temperature : | + 85 C | Minimum Operating Temperature : | - 40 C | ||
| Package / Case : | uMAX-10 | Packaging : | Tube |
| Technical/Catalog Information | MAX1694EUB+ |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Type | USB Switch |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 2.7 V ~ 5.5 V |
| Circuit | 1 x 1:1 |
| On-State Resistance | 90 mOhm |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 10-MSOP, Micro10?, 10-uMAX, 10-uSOP |
| Packaging | Tube |
| Current - Supply | 25A |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Function | USB Switch |
| Drawing Number | 175; 21-0061; UB; 10 |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX1694EUB+ MAX1694EUB+ |