DC/DC Switching Converters 4A High f Step-Up DC/DC Converter
MAX1709EUI+T: DC/DC Switching Converters 4A High f Step-Up DC/DC Converter
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Input Voltage MAX : | 5 V | Switching Frequency : | 350 KHz to 1000 KHz |
| Output Voltage : | 2.5 V to 5.5 V | Output Current : | 4 A |
| Number of Outputs : | 1 | Maximum Operating Temperature : | + 85 C |
| Mounting Style : | SMD/SMT |
| Technical/Catalog Information | MAX1709EUI+T |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Type | Step-Up (Boost) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Input | 0.7 ~ 5 V |
| Voltage - Output | 3.3V, 5V, Adj |
| Current - Output | 4A |
| Power - Output | 1.9W |
| Package / Case | 28-TSSOP Exposed Pad, 28-eTSSOP, 28-HTSSOP |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Internal Switch(s) | Yes |
| Synchronous | Yes |
| Rds (On) | 22 mOhm (N-Chan) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Frequency - Switching | 600kHz |
| Drawing Number | 175; 21-0108; UI; 28 |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX1709EUI+T MAX1709EUI+T |