DC/DC Switching Controllers Dual Step-Down Controller
MAX1715EEI+: DC/DC Switching Controllers Dual Step-Down Controller
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Input Voltage : | 2 V to 28 V | Output Voltage : | 1 V to 5.5 V |
| Output Current : | 8 A | Number of Outputs : | 2 |
| Maximum Operating Temperature : | + 85 C | Mounting Style : | SMD/SMT |
| Package / Case : | QSOP-28 |
| Technical/Catalog Information | MAX1715EEI+ |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Type | Step-Down (Buck) |
| Number of Outputs | 2 |
| Voltage - Input | 2 ~ 28 V |
| Voltage - Output | 1V, 2.5V, 3.3V, Adj |
| Current - Output | 8A |
| Power - Output | 640mW |
| Package / Case | 28-QSOP (SSOP) |
| Packaging | Tube |
| Internal Switch(s) | No |
| Synchronous | Yes |
| Rds (On) | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Frequency - Switching | 200kHz, 300kHz, 420 kHz, 540kHz |
| Drawing Number | * |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX1715EEI+ MAX1715EEI+ |