Charge Pumps Switched Cap Voltage
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Function : | Inverting | Output Voltage : | - 5.5 V to - 1.15 V | ||
| Output Current : | 100 mA | Maximum Operating Temperature : | + 150 C | ||
| Package / Case : | TSOP-6 | Packaging : | Reel |
| Technical/Catalog Information | MAX1720EUT |
| Vendor | ON Semiconductor |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Type | Switched Capacitor (Charge Pump), Inverting |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Input | 1.5 ~ 5.5 V |
| Voltage - Output | -1.5 ~ -5.5 V |
| Current - Output | 50mA |
| Power - Output | 313mW |
| Package / Case | 6-TSOP |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Internal Switch(s) | Yes |
| Synchronous | No |
| Rds (On) | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Frequency - Switching | 12kHz |
| Drawing Number | * |
| Lead Free Status | Contains Lead |
| RoHS Status | RoHS Non-Compliant |
| Other Names | MAX1720EUT MAX1720EUT MAX1720EUTOS ND MAX1720EUTOSND MAX1720EUTOS |