DC/DC Switching Converters 800mA Step-Up w/500mA Linear Reg
MAX1765EEE+T: DC/DC Switching Converters 800mA Step-Up w/500mA Linear Reg
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Input Voltage MAX : | 5.5 V | Switching Frequency : | 1 MHz |
| Output Voltage : | 2.5 V to 5.5 V | Output Current : | 800 mA |
| Number of Outputs : | 1 | Maximum Operating Temperature : | + 85 C |
| Mounting Style : | SMD/SMT |
| Technical/Catalog Information | MAX1765EEE+T |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Type | Step-Up (Boost) |
| Number of Outputs | 2 |
| Voltage - Input | Adj down to 0.7V |
| Voltage - Output | 2.5 ~ 5.5 V |
| Current - Output | 800mA |
| Power - Output | 667mW |
| Package / Case | 16-QSOP (SSOP) |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Internal Switch(s) | Yes |
| Synchronous | Yes |
| Rds (On) | 280 mOhm (N-Chan), 500 mOhm (P-Chan) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Frequency - Switching | 1MHz |
| Drawing Number | 175; 21-0055; EE; 16 |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX1765EEE+T MAX1765EEE+T |