DC/DC Switching Converters 24V 600mA 100% Duty Cycle Step-Down
MAX1776EUA+T: DC/DC Switching Converters 24V 600mA 100% Duty Cycle Step-Down
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Input Voltage MAX : | 24 V | Switching Frequency : | 200 KHz | ||
| Output Voltage : | 5 V | Output Current : | 600 mA | ||
| Maximum Operating Temperature : | + 85 C | Mounting Style : | SMD/SMT |
| Technical/Catalog Information | MAX1776EUA+T |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Type | Step-Down (Buck) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Input | 4.5 ~ 24 V |
| Voltage - Output | 5V, 1.25 ~ 24 V |
| Current - Output | 600mA |
| Power - Output | 330mW |
| Package / Case | 8-MSOP, Micro8?, 8-uMAX, 8-uSOP, |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Internal Switch(s) | Yes |
| Synchronous | No |
| Rds (On) | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Frequency - Switching | 200kHz |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX1776EUA+T MAX1776EUA+T |