PMIC Solutions CDMA Cellular/PCS System Power Supply
MAX1798EGP+T: PMIC Solutions CDMA Cellular/PCS System Power Supply
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Packaging : | Reel |
| Technical/Catalog Information | MAX1798EGP+T |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Applications | Cellular, CDMA Handset |
| Current - Supply | 367A |
| Voltage - Supply | 2.5 V ~ 5.5 V |
| Package / Case | 20-QFN Exposed Pad |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Drawing Number | 175; 21-0091; GP; 20 |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX1798EGP+T MAX1798EGP+T |