DC/DC Switching Converters Dual-Output Step-Up DC/DC Converter
MAX1817EUB+: DC/DC Switching Converters Dual-Output Step-Up DC/DC Converter
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Input Voltage MAX : | 5.5 V | Switching Frequency : | 500 KHz |
| Output Voltage : | 2.5 V to 5.5 V, 1.5 V to 28 V | Output Current : | 125 mA |
| Number of Outputs : | 2 | Maximum Operating Temperature : | + 85 C |
| Mounting Style : | SMD/SMT |
| Technical/Catalog Information | MAX1817EUB+ |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Type | Step-Up (Boost) |
| Number of Outputs | 2 |
| Voltage - Input | 1.5 ~ 5.5 V |
| Voltage - Output | 3.3V or Adj Main, -28 ~ 28 V or Adj Secondary |
| Current - Output | 125mA |
| Power - Output | 444mW |
| Package / Case | 10-MSOP, Micro10?, 10-uMAX, 10-uSOP |
| Packaging | Tube |
| Internal Switch(s) | Yes |
| Synchronous | No |
| Rds (On) | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Frequency - Switching | 500kHz |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX1817EUB+ MAX1817EUB+ |