MAX1818EUT33+T
Low Dropout (LDO) Regulators 500mA
product image
MAX1818EUT33+T Picture
SeekIC No. : 00517635 Detail
MAX1818EUT33+T: Low Dropout (LDO) Regulators 500mA
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MAX1818EUT33+T
Mfg:
Maxim Integrated Products
Quick Details
Input Voltage MAX : 5.5 V Output Voltage : 1.25 V to 5 V, 3.3 V
Dropout Voltage (Max) : 0.215 V at 500 mA Output Current : 500 mA
Load Regulation : 0.4 % Number of Outputs : 1
Output Type : Adjustable, Fixed Maximum Operating Temperature : + 85 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : SOT-23
Description
Number of Outputs : 1
Mounting Style : SMD/SMT
Maximum Operating Temperature : + 85 C
Package / Case : SOT-23
Input Voltage MAX : 5.5 V
Output Current : 500 mA
Output Type : Adjustable, Fixed
Load Regulation : 0.4 %
Output Voltage : 1.25 V to 5 V, 3.3 V
Dropout Voltage (Max) : 0.215 V at 500 mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationMAX1818EUT33+T
VendorMaxim Integrated Products
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Regulator TypeSingle Output
Package / CaseSOT-23-6
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed or Adjustable
Current - Output500mA
Voltage - Output3.3V, 1.25 ~ 5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage - Input2.5 ~ 5.5 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)-
Current Short Circuit (Isc)550mA