DC/DC Switching Converters 24V 100% Duty Cycle
MAX1837ETT50+T: DC/DC Switching Converters 24V 100% Duty Cycle
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Input Voltage MAX : | 24 V | Output Voltage : | 5 V |
| Output Current : | 250 mA | Maximum Operating Temperature : | + 85 C |
| Mounting Style : | SMD/SMT |
| Technical/Catalog Information | MAX1837ETT50+T |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Type | Step-Down (Buck) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Input | 4.5 ~ 24 V |
| Voltage - Output | 5V |
| Current - Output | 250mA |
| Power - Output | 1.95W |
| Package / Case | 6-TDFN Exposed Pad |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Internal Switch(s) | Yes |
| Synchronous | No |
| Rds (On) | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Frequency - Switching | - |
| Drawing Number | 175; 21-0137; TT; 6 |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX1837ETT50+T MAX1837ETT50+T |