DC/DC Switching Controllers 500kHz Multi-Output Power-Supply Ctlr
MAX1904BEAI+T: DC/DC Switching Controllers 500kHz Multi-Output Power-Supply Ctlr
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Input Voltage : | 4.2 V to 30 V | Output Voltage : | 3.3 V, 5 V, 2.5 V to 5.5 V | ||
| Output Current : | 0.05 A | Number of Outputs : | 2 |
| Technical/Catalog Information | MAX1904BEAI+T |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Package / Case | 28-SSOP |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Type | * |
| Voltage - Input | 4.2 ~ 30 V |
| Voltage - Output | 2.5 ~ 5 V |
| Number of Outputs | 3 |
| Applications | Controller, Notebook Computers |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX1904BEAI+T MAX1904BEAI+T |