Power Management IC Development Tools
MAX1938EVKIT: Power Management IC Development Tools
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Technical/Catalog Information | MAX1938EVKIT |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Programmers, Development Systems |
| Board Type | Fully Populated |
| Main Purpose | DC/DC, Step Down |
| Regulator Topology | Buck |
| Outputs and Type | 1, Non-Isolated |
| Voltage - Output | 1.1 ~ 1.85V |
| Current - Output | 60A |
| Voltage - Input | 8 ~ 14V |
| Frequency - Switching | 500kHz |
| Power - Output | - |
| Utilized IC / Part | MAX1938 |
| Supplied Contents | Board |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX1938EVKIT MAX1938EVKIT |