DC/DC Switching Regulators Dual 180 Out 1.4MHz 750mA Step-Down
MAX1970EEE+T: DC/DC Switching Regulators Dual 180 Out 1.4MHz 750mA Step-Down
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Input Voltage MAX : | 5.5 V | Switching Frequency : | 1400 KHz | ||
| Output Voltage : | 0.8 V to 5.5 V | Output Current : | Adjustable, Fixed | ||
| Number of Outputs : | 2 | Maximum Operating Temperature : | + 85 C | ||
| Mounting Style : | SMD/SMT | Package / Case : | QSOP-16 |
| Technical/Catalog Information | MAX1970EEE+T |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Type | Step-Down (Buck) |
| Number of Outputs | 2 |
| Voltage - Input | 2.6 ~ 5.5 V |
| Voltage - Output | 1.5V, 1.8V, 2.5V, 3.3V, Adj |
| Current - Output | 750mA |
| Power - Output | 667mW |
| Package / Case | 16-QSOP (SSOP) |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Internal Switch(s) | Yes |
| Synchronous | Yes |
| Rds (On) | 320 mOhm (High Side), 230 mOhm (Low Side) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Frequency - Switching | 1.4MHz |
| Drawing Number | 175; 21-0055; EE; 16 |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX1970EEE+T MAX1970EEE+T |