Low Dropout (LDO) Regulators
MAX1976AEZT150+T: Low Dropout (LDO) Regulators
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Input Voltage MAX : | 3.6 V | Output Voltage : | 1.5 V |
| Output Current : | 0.3 A | Load Regulation : | 0.3 % |
| Number of Outputs : | 1 | Output Type : | Fixed |
| Maximum Operating Temperature : | + 85 C | Mounting Style : | SMD/SMT |
| Package / Case : | TSOT-23 |
| Technical/Catalog Information | MAX1976AEZT150+T |
| Vendor | Maxim |
| Category | ICs, Integrated Circuits, Semiconductors |
| Mounting Type | Surface (SMD, SMT) |
| Package Name | TSOT-23-6 |
| Type | Positive Fixed |
| Voltage Out | 1.5V |
| Output Voltage @ Max Current | 1.5V @ 300mA |
| Accuracy | 0.50 % [Nom] |
| Input Voltage | 1.620 V [Min] |
| Input Voltage | 3.600 V [Max] |
| Operating Temperature | -40 °C [Min] |
| Operating Temperature | 85 °C [Max] |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX1976AEZT150+T MAX1976AEZT150+T |