IC DETECT/CNTRL LOG 28-TQFN
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Technical/Catalog Information | MAX2016ETI+D |
| Vendor | Maxim |
| Category | ICs, Modules, Accessories for RF, RFID |
| Mounting Type | Surface (SMD, SMT) |
| Package Name | 28-TQFN |
| Typical RF Application | CDMA |
| Typical RF Application | EDGE |
| Typical RF Application | GSM |
| Typical RF Application | TDMA |
| Typical RF Application | UMTS |
| Typical RF Application | W-CDMA |
| Frequency | 30.000 kHz [Min] |
| Frequency | 2.500 GHz [Max] |
| Supply Voltage | 2.70 V [Min] |
| Supply Voltage | 5.25 V [Max] |
| Supply Current | 43.000 mA [Typ] |
| Packaging | Tube |
| Operating Temperature | -40 °C [Min] |
| Operating Temperature | 85 °C [Max] |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX2016ETI+D MAX2016ETI+D |