RF Amplifier 0.8GHz - 1GHz Variable-Gain Amp
MAX2056ETX+T: RF Amplifier 0.8GHz - 1GHz Variable-Gain Amp
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Packaging : | Reel |
| Technical/Catalog Information | MAX2056ETX+T |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | RF and RFID |
| Package / Case | 36-TQFN Exposed Pad |
| Voltage - Supply | 4.75V ~ 5.25V |
| Current - Supply | 136mA ~ 167mA |
| Gain | 15.5dB |
| Frequency | 800MHz ~ 1GHz |
| RF Type | Cellular, ATE, GSM, EDGE, ISM, W-CDMA, 802.16/WiMax, CDMA2000 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Noise Figure | 4.5dB |
| P1db | 23.5dBm |
| Test Frequency | 900MHz |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX2056ETX+T MAX2056ETX+T |