RF Amplifier 2.7V Cell-Band Linear Power Amp
MAX2265EUE+T: RF Amplifier 2.7V Cell-Band Linear Power Amp
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Type : | Power Amplifier | Operating Frequency : | 900 MHz | ||
| Supply Current : | 83 mA | Maximum Operating Temperature : | + 85 C | ||
| Mounting Style : | SMD/SMT | Packaging : | Reel |
| Technical/Catalog Information | MAX2265EUE+T |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | RF and RFID |
| Package / Case | 16-TSSOP Exposed Pad, 16-eTSSOP, 16-HTSSOP |
| Voltage - Supply | 2.7V ~ 5.5V |
| Current - Supply | 90mA |
| Gain | 21dB |
| Frequency | 824MHz ~ 849MHz |
| RF Type | CDMA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Noise Figure | - |
| P1db | - |
| Test Frequency | - |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX2265EUE+T MAX2265EUE+T |