RF Transmitter RF and RFID
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Type : | Complete Dual-Band Quadrature Transmitter | Operating Frequency : | 120 MHz to 235 MHz |
| Packaging : | Tube |
| Technical/Catalog Information | MAX2369EGM+D |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | RF and RFID |
| Features | - |
| Package / Case | 48-QFN Exposed Pad |
| Packaging | Tube |
| Applications | Cellular, GAIT Handsets, LANs, PCS, TDMA, WAN, WLL |
| Data Rate - Maximum | - |
| Frequency | 120MHz ~ 235MHz |
| Modulation or Protocol | - |
| Current - Transmitting | 6.5mA ~ 155mA |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Power - Output | 5.8dBm ~ 12dBm |
| Voltage - Supply | 2.7 V ~ 5.5 V |
| Memory Size | - |
| Data Interface | PCB, Surface Mount |
| Antenna Connector | PCB, Surface Mount |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX2369EGM+D MAX2369EGM+D |