RF Amplifier LNAs w/Step Attenuator & VGA
MAX2371ETC+T: RF Amplifier LNAs w/Step Attenuator & VGA
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Type : | LNAs with Step Attenuator and VGA | Operating Frequency : | 100 MHz to 1 GHz | ||
| Noise Figure : | 1.8 dB | Packaging : | Reel |
| Technical/Catalog Information | MAX2371ETC+T |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | RF and RFID |
| Package / Case | 12-TQFN Exposed Pad |
| Voltage - Supply | 2.65V ~ 3.3V |
| Current - Supply | 5.5mA |
| Gain | 15dB |
| Frequency | 100MHz ~ 1GHz |
| RF Type | General Purpose |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Noise Figure | 1.8dB |
| P1db | - |
| Test Frequency | - |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX2371ETC+T MAX2371ETC+T |