Power Driver ICs 3W Primary-Side H-Bridge Driver
MAX256ASA+T: Power Driver ICs 3W Primary-Side H-Bridge Driver
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Supply Voltage - Max : | 5.5 V | Supply Voltage - Min : | 3 V |
| Supply Current : | 1.06 mA | Maximum Power Dissipation : | 1509 mW |
| Packaging : | Reel |
| Technical/Catalog Information | MAX256ASA+T |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Package / Case | 8-SOIC (3.9mm Width) Exposed Pad, 8-eSOIC. 8-HSOIC |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Type | H Bridge |
| Voltage - Supply | 3 V ~ 5.5 V |
| On-State Resistance | 500 mOhm |
| Current - Output / Channel | 600mA |
| Current - Peak Output | 1A |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Input Type | Non-Inverting |
| Number of Outputs | 2 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX256ASA+T MAX256ASA+T |