RF Amplifier 315MHz/433MHz for RKE
MAX2634AXT+T: RF Amplifier 315MHz/433MHz for RKE
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Type : | Low Noise Amplifier | Operating Frequency : | 315 MHz to 433 MHz |
| Noise Figure : | 1.25 dB at 315 MHz | Operating Supply Voltage : | 2.2 V to 5.5 V |
| Supply Current : | 4 mA | Maximum Operating Temperature : | + 125 C |
| Mounting Style : | SMD/SMT | Package / Case : | SOT-23-6 |
| Packaging : | Reel |
| Technical/Catalog Information | MAX2634AXT+T |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | RF and RFID |
| Package / Case | SC-70-6, SC-88, SOT-323-6, SOT-363 |
| Voltage - Supply | 2.2 V ~ 5.5 V |
| Current - Supply | 4mA |
| Gain | 15.5dB |
| Frequency | 315MHz, 433MHz |
| RF Type | RKE, Access Control |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Noise Figure | 1.25dB |
| P1db | -29dbm |
| Test Frequency | 315MHz |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX2634AXT+T MAX2634AXT+T |