RF Amplifier 300MHz - 2.5GHz SiGe Ultra-Low-Noise
MAX2640EUT+T: RF Amplifier 300MHz - 2.5GHz SiGe Ultra-Low-Noise
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Type : | General Purpose Amplifier | Operating Frequency : | 300 MHz to 1500 MHz | ||
| Noise Figure : | 0.9 dB at 900 MHz | Operating Supply Voltage : | 3 V, 5 V | ||
| Supply Current : | 4.7 mA | Maximum Operating Temperature : | + 85 C | ||
| Mounting Style : | SMD/SMT | Packaging : | Reel |
| Technical/Catalog Information | MAX2640EUT+T |
| Vendor | Maxim Integrated Products (VA) |
| Category | RF and RFID |
| Package / Case | SOT-23-6 |
| Voltage - Supply | 2.7V ~ 5.5V |
| Current - Supply | 6.4mA |
| Gain | 15.1dB |
| Frequency | 300MHz ~ 2.5GHz |
| RF Type | Cellular, GPS, PCS |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Noise Figure | 0.9dB ~ 1.1dB |
| P1db | - |
| Test Frequency | 900MHz |
| Drawing Number | * |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX2640EUT+T MAX2640EUT+T MAX2640EUT+TCT ND MAX2640EUT+TCTND MAX2640EUT+TCT |