Up-Down Converters 400MHz to 2.5GHz Upconverter
MAX2673EUA+: Up-Down Converters 400MHz to 2.5GHz Upconverter
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Power Gain : | 12.6 dB | Operating Supply Voltage : | 3.3 V, 5 V | ||
| Maximum Power Dissipation : | 330 mW | Maximum Operating Temperature : | + 85 C | ||
| Mounting Style : | SMD/SMT | Package / Case : | uSOP-8 |
| Technical/Catalog Information | MAX2673EUA+ |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | RF and RFID |
| RF Type | Cellular, ISM, PCS, WLAN |
| Package / Case | 8-MSOP, Micro8?, 8-uMAX, 8-uSOP, |
| Frequency | 400MHz ~ 2.5GHz |
| Packaging | Tube |
| Drawing Number | * |
| Gain | 26.8mA |
| Current - Supply | 20.5mA |
| Noise Figure | 10.4dB |
| Voltage - Supply | 2.7 V ~ 5.5 V |
| Secondary Attributes | Up Converter |
| Number of Mixers | 1 |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX2673EUA+ MAX2673EUA+ |