Up-Down Converters 400MHz to 2.5GHz Upconverter
MAX2680AUT+T: Up-Down Converters 400MHz to 2.5GHz Upconverter
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Technical/Catalog Information | MAX2680AUT+T |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | RF and RFID |
| RF Type | Cellular, ISM, PCS, WLL |
| Package / Case | SOT-23-6 |
| Frequency | 400MHz ~ 2.5GHz |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Drawing Number | * |
| Gain | 11.6dB |
| Current - Supply | 5mA |
| Noise Figure | 11.7dB |
| Voltage - Supply | 2.7 V ~ 5.5 V |
| Secondary Attributes | Down Converter |
| Number of Mixers | 1 |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX2680AUT+T MAX2680AUT+T |