Active Filters 5th-Order Zero-Error Bessel
MAX281BCWE+T: Active Filters 5th-Order Zero-Error Bessel
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Number of Channels : | 1 | Cutoff Frequency : | 20 KHz | ||
| Supply Voltage - Max : | 16 V | Supply Voltage - Min : | 4.75 V | ||
| Maximum Operating Temperature : | + 70 C | Mounting Style : | SMD/SMT | ||
| Package / Case : | SOIC-16 Wide | Packaging : | Reel |
| Technical/Catalog Information | MAX281BCWE+T |
| Vendor | Maxim |
| Category | ICs, Integrated Circuits, Semiconductors |
| Mounting Type | Surface (SMD, SMT) |
| Package Name | 16-SOIC W |
| Filter Type | Bessel |
| Filter Type | Lowpass |
| Filter Order | 5 [Max] |
| Number of Elements | 1 [Nom] |
| Single Supply Voltage Typical | 5V |
| Dual Supply Voltage Typical (±) | 5.00 V [Typ] |
| Supply Current | 5.000 mA [Typ] |
| Packaging | Tape & Reel |
| Operating Frequency | 0 Hz [Min] |
| Operating Frequency | 20 kHz [Max] |
| Dual Supply Voltage (±) | 2.375 V [Min] |
| Dual Supply Voltage (±) | 8.000 V [Max] |
| Single Supply Voltage | 4.75 V [Min] |
| Single Supply Voltage | 16.00 V [Max] |
| Operating Temperature | 0 °C [Min] |
| Operating Temperature | 70 °C [Max] |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX281BCWE+T MAX281BCWE+T |