MAX3100CEE+T
UART Interface IC SPI/uWire Compatible
product image
MAX3100CEE+T Picture
SeekIC No. : 00399968 Detail
MAX3100CEE+T: UART Interface IC SPI/uWire Compatible
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MAX3100CEE+T
Mfg:
Maxim Integrated Products
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Supply Voltage - Max : 5.5 V Supply Voltage - Min : 2.7 V
Supply Current : 0.27 mA Maximum Operating Temperature : + 70 C
Minimum Operating Temperature : 0 C Package / Case : QSOP-16
Packaging : Reel
Description
Number of Channels :
Data Rate :
Supply Voltage - Max : 5.5 V
Packaging : Reel
Supply Voltage - Min : 2.7 V
Supply Current : 0.27 mA
Package / Case : QSOP-16
Maximum Operating Temperature : + 70 C
Minimum Operating Temperature : 0 C
Pinout
  Connection Diagram
Description
Features of the MAX3100CEE+T are:(1) small TQFN and QSOP packages available; (2) full-featured UART; (3) SPI/microwire-compatible C interface; (4) lowest power; (5) +2.7V to +5.5V supply voltage in operating mode; (6) schmitt-trigger inputs for opto-couplers; (7) TX and RTS outputs sink 25mA for opto-couplers.
The absolute maximum ratings of the MAX3100CEE+T can be summarized as:(1): VCC to GND is +6V; (2): input voltage to GND(CS, SHDN, X1, CTS, RX, DIN, SCLK) is -0.3V to (VCC + 0.3V); (3): output voltage to GND:(DOUT, RTS, TX, X2) is -0.3V to (VCC + 0.3V); IRQ is -0.3V to 6V; (4): TX, RTS output current  is 100mA; (5): X2, DOUT, IRQ short-circuit duration(to VCC or GND)  is indefinite; (6): storage temperature range  is  -65°C to +160°C; (7): lead temperature (soldering, 10s) is +300°C.
Parameters:
Technical/Catalog InformationMAX3100CEE+T
VendorMaxim Integrated Products
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Number of Channels1 - Single
Voltage2.7V ~ 5.5V