Video Switch ICs 4:1 2Ch Unbuffered RF Video MUX
MAX311CWN+T: Video Switch ICs 4:1 2Ch Unbuffered RF Video MUX
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Packaging : | Reel |
| Technical/Catalog Information | MAX311CWN+T |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Type | Video Switch |
| Voltage Supply Source | Single, Dual Supply |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 9 V ~ 36 V, ±4.5 V ~ 18 V |
| Circuit | 2 x 4:1 |
| On-State Resistance | 250 Ohm |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 18-SOIC (7.5mm Width) |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Current - Supply | 0.1A |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Function | Video Switch |
| Drawing Number | * |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX311CWN+T MAX311CWN+T |